Lektionens syfte
Syftet med lektionen är att eleverna ska förstå och ha prövat att använda variabler vid enkel programmering.
Förberedelser
Inför den här lektionen bör du tillsammans med dina elever ha gjort följande lektioner:
Lektionen handlar om att låta eleverna göra en variabel för att räkna ut resultat.
Genomförande
Låt eleverna ”härma” blocken på bilden när de skapar sitt program. De kan modifiera och styra uppgiften genom att till exempel använda en annan bakgrund eller sprajt. De kan också välja att arbeta med att formulera en egen multiplikationsuppgift.
Uppföljning och fördjupning
Ett bra sätt att utveckla sitt multiplikationstest är att använda sig av matematiska funktioner som gör att talen slumpas fram utifrån givna kriterier. Det ger möjlighet att till exempel skapa ett multiplikationstest för flera multiplikationstabeller där uppgifterna slumpas fram och programmet räkna ut facit.
Vill du pröva det rekommenderar vi följande lektioner:
Lektionen är del 3 av 5 i lektionsserien Koda ett mattetest.
Skolans uppdrag
Skolan ska bidra till att eleverna utvecklar förståelse för hur digitaliseringen påverkar individen och samhällets utveckling. Alla elever ska ges möjlighet att utveckla sin förmåga att använda digital teknik. De ska även ges möjlighet att utveckla ett kritiskt och ansvarsfullt förhållningssätt till digital teknik, för att kunna se möjligheter och förstå risker samt kunna värdera information.
Centralt innehåll i ämnet matematik (årskurs 4-6)
Taluppfattning och tals användning
- Centrala metoder för beräkningar med naturliga tal och enkla tal i decimalform vid överslagsräkning, huvudräkning samt vid beräkningar med skriftliga metoder och digitala verktyg. Metodernas användning i olika situationer.
Algebra
- Hur algoritmer kan skapas och användas vid programmering. Programmering i visuella programmeringsmiljöer.