Lektionens syfte
Syftet med lektionen är att öka förståelsen för vad, hur och varför vi skyddar vårt digitala liv.
Förberedelse
Läs igenom lektionen och titta på bilden så att du kan lyfta de detaljer eleverna kanske missar. För att kunna leda eleverna i samtalet om bilden är det bra om du är väl införstådd med olika delar av digital säkerhet – allt ifrån att vi lämnar digitala spår till att mobiltelefonen blir stulen. Introducera gärna ord som integritet, värdehandling, lagra och användaruppgifter. Här kan du läsa mer om digital säkerhet. Välj de delar du tycker att du behöver veta mer om. Flera av guiderna har informativa förord och/eller sammanfattningar.
- Internetstiftelsen, Internetguide, Digitala identiteter
- Internetstiftelsen, Internetguide, IT-säkerhet för privatpersoner
- Internetstiftelsen, Internetguide, Säkerhetsbeteende på nätet
- Internetstiftelsen, Internetguide, Sammanfattning, Motverka Nätmobbing
Genomförande
Titta tillsammans på bilden. Låt eleverna beskriva vad de ser. Använd frågorna som stöd för ett samtal om digital säkerhet. Utgå från var dina elever befinner sig.
Skolans uppdrag
Skolan ska bidra till att eleverna utvecklar förståelse för hur digitaliseringen påverkar individen och samhällets utveckling. Alla elever ska ges möjlighet att utveckla sin förmåga att använda digital teknik. De ska även ges möjlighet att utveckla ett kritiskt och ansvarsfullt förhållningssätt till digital teknik, för att kunna se möjligheter och förstå risker samt kunna värdera information.
Centralt innehåll i ämnet bild (årskurs 1- 3)
Bildanalys
- Informativa bilder, till exempel läroboksbilder och hur de är utformade och fungerar.
Centralt innehåll i ämnet teknik (årskurs 1-3)
Teknik, människa, samhälle och miljö
- Säkerhet vid teknikanvändning, till exempel när man hanterar elektricitet och använder olika tjänster via internet.
Centralt innehåll i ämnet teknik (årskurs 4-6)
Teknik, människa, samhälle och miljö
- Säkerhet vid teknikanvändning, till exempel vid överföring av information i digitala miljöer.
- Konsekvenser av teknikval, till exempel för- och nackdelar med olika tekniska lösningar.
Centralt innehåll i ämnet samhällskunskap (årskurs 4-6)
Information och kommunikation
- Hur man agerar ansvarsfullt vid användning av digitala och andra medier utifrån sociala, etiska och rättsliga aspekter.
Centralt innehåll i ämnet bild (årskurs 4-6)
Bildanalys
Ord och begrepp för att kunna läsa, skriva och samtala om bilders utformning och budskap.