
Källgranskarens verktygslåda: sök på bilder
Lektionen handlar om hur du källgranskar bilder på webben.
Lär dig göra en omvänd bildsökning
Lär dig söka efter bilder genom den här guiden. På så vis kan du se om en bild används på flera ställen på nätet och hitta information om den.
Guide för hur du söker efter en bild med hjälp av en bildlänk, så kallad omvänd bildsökning, på Google
- Öppna en webbläsare (till exempel Chrome, Safari eller Edge).
- Besök webbsidan med bilden som du ska granska.
- Högerklicka på bilden (du behöver använda en dator).
- Välj Kopiera bildadress i menyn som kommer fram.
- Öppna en ny flik i webbläsaren.
- Besök Google.se i den nya fliken.
- Klicka på kamerasymbolen i sökrutan på Google.se.
- Högerklicka i sökrutan och välj Klistra in för att lägga in bildadressen.
- Tryck på Enter på tangentbordet eller klicka på Sök på sidan.
- Granska sökresultatet.
Guide för omvänd bildsökning som en PDF.
Ta reda på mer om bilder
Använd guiden ovan för att söka efter bilder och svara på frågorna.
Bild 1:

- Ta reda på vem bilden föreställer
- Nämn några webbplatser som använder bilden
- Fick du några liknande bildresultat när du sökte med bilden?
Bild 2:

- Vilka sökresultat får du? Vad upplever Google att bilden handlar om?
- Vad är en profilbild?
- Är det här en profilbild?
- Vilka liknade bildresultat får du?
Bild 3:

- Vad handlar den här bilden om?
- Hur har bilden från Wikimedia använts?
- Vilka liknande bilder hittar du? Ge tre exempel.
- Vad är ett meme?
- Är den här bilden ett meme?
Förklara orden
Arbeta tillsammans med en klasskompis. Ta reda vad de här begreppen betyder och förklara dom:
- information
- desinformation
- källa
- fotografi
- bild
- AI-genrerad bild
- misinformation
- källkritik
- historiebruk
- källgranskning.
Lär ut källgranskning
Börja med att fundera på egen hand. Arbeta sedan tillsammans med en kompis för att lära ut källgranskning av bilder.
Du ska lära elever på mellanstadiet vad källgranskning är. Använd dina kunskaper kring att granska bilder, som du lärt dig genom omvänd bildsökning.
Förklara hur det är viktigt med källgranskning, använd begrepp som desinformation, källkritik, omvänd bildsökning, källa, källkritik och bild när du förbereder din lektion kring källgranskning. Tänk på att elever på mellanstadiet kanske inte kan alla orden.
För läraren
Se lärarinstruktioner
Lektionens syfte
Syftet med lektionen är att ge elever verktyg för att kritiskt granska bilder på nätet.
Förberedelser
Det är bra om du har testat att söka på bilder själv via en söktjänst. Ett stöd kan vara att använda guiden ovan.
Om du som lärare vill ha fördjupande material kan du läsa mer om källkritik på Internetkunskap.se, till exempel den är artikeln: Så avgör sökalgoritmer vilka sökresultat du får på Google. I lärardelen till lektionerna Sökkritik och Undersök Google finns också en presentation om sökkritik.
Genomförande
Låt eleverna arbeta i par tillsammans med att söka efter bilderna som finns i lektionen. Alla bilder är hämtade från Wikimedia Commons.
Se läroplanskoppling
Skolans uppdrag
Skolan ska bidra till att eleverna utvecklar förståelse för hur digitaliseringen påverkar individen och samhällets utveckling. Alla elever ska ges möjlighet att utveckla sin förmåga att använda digital teknik. De ska även ges möjlighet att utveckla ett kritiskt och ansvarsfullt förhållningssätt till digital teknik, för att kunna se möjligheter och förstå risker samt kunna värdera information. Utbildningen ska därigenom ge eleverna förutsättningar att utveckla digital kompetens och ett förhållningssätt som främjar entreprenörskap.
Centralt innehåll i bild (årskurs 7–9)
Bildframställning
- Digitalt skapande och digital bearbetning av fotografier, rörlig bild och andra typer av bilder.
- Rättigheter och skyldigheter samt etiska frågeställningar vid användning och spridning av bilder. Eventuella konflikter mellan yttrandefrihet och integritet vid användning och spridning av bilder.
Bildanalys
- Samtida konst- och dokumentärbilder samt konst och arkitektur från olika tider och kulturer. Hur bilderna och verken är utformade och vilka budskap de förmedlar.
- Mediebilders utformning och påverkan och hur dessa bilder kan tolkas och kritiskt granskas.
- Bilder som behandlar identitet och maktrelationer, till exempel sexualitet, etnicitet och kön. Hur dessa perspektiv gestaltas och konstrueras.
- Hur bilder kan kopplas till egna erfarenheter och företeelser i elevernas visuella kulturer. Ord och begrepp för att kunna läsa, skriva och samtala om bilders innehåll, uttryck och funktioner.
Centralt innehåll i samhällskunskap årskurs 7–9
Information och kommunikation
- Hur media produceras, distribueras och konsumeras samt vilka möjligheter och svårigheter det kan innebära för mediernas roll i ett demokratiskt samhälle.
- Nyhetsvärdering och hur den kan påverka människors bilder av omvärlden. Hur individer och grupper framställs i media, till exempel utifrån kön och etnicitet, och hur detta kan påverka normbildning och värderingar.
Granskning av samhällsfrågor
- Lokala, nationella och globala samhällsfrågor och olika perspektiv på dessa.
- Kritisk granskning av information, ståndpunkter och argument som rör samhällsfrågor i såväl digitala medier som i andra typer av källor.