Lektionspaket | 4 lektioner för åk 7-9

Teknikhistoria om AI

Lektioner kring AI:s historia, från 1700-talet fram till idag.

Idén om att skapa artificiell intelligens har varit en del av människans historia länge. I det här lektionspaketet får eleverna möjlighet att reflektera kring AI ur ett historiskt perspektiv, utgångspunkten för lektionerna är Internetmuseum och utställningen AI-historia.

Drömmen att skapa liv

I lektionen "Drömmen att skapa konstgjort liv" belyser AI-historia utifrån fiktion och fakta. Lektionen om AI-då och nu har fokus på 1900-talets utveckling och lektionen AI-Människa och maskin handlar om etik och moral kopplat till vad AI kan och inte kan.

Om materialet – av lärare för lärare, fritt att använda

Allt lektionsmaterial på Digitala lektioner är framtaget av lärare och personer med erfarenhet av undervisning och utgår från läroplanen för grundskolan. I anslutning till varje lektion hittar du kopplingar till kursplaner.